Zelený, biely, či čierny. Fakty o čaji, ktoré vás prekvapia – 1. časť
Nevieme si bez neho predstaviť naše ráno, milujeme ho v zelenej, čiernej, či ovocnej verzii. Reč je o čaji, nápoji, ktorý si obľúbil celý svet. Dokáže nás upokojiť, povzbudiť, či jednoducho navodiť tú správnu atmosféru. Aj preto vám v dnešnom článku prinášame prvú časť faktov o čínskom čaji.
Má tritisíc ročnú históriu
Čína je vlasťou čaju. Na juhozápade sa stále dajú nájsť divoké čajovníky spred viac ako 3 000 rokov, kde sa kedysi pestovali a taktiež zachované kultivované čajové oblasti z doby pred 800 rokmi .
Jednoduché spracovanie sa objavilo medzi rokmi 221 pred n. l. a 8 n. l. Čajové lístky sa lisovali do guľôčok, sušili sa a skladovali. Ľudia guľky neskôr rozdrvili a pred varením zmiešali s bylinkami, napríklad so zelenou cibuľkou a zázvorom. Od tej chvíle sa z čaju stal nápoj.
Na čaji si pochutnávali cisári dynastie Han pred rokom 220 po Kr. Podľa legendy niektorí Číňania kedysi verili, že čaj prvýkrát objavil Shennong (božský farmár asi 2500 rokov pred n. l.), ktorý bol jeden z predkov Číňanov.
Je druhým najkonzumovanejším nápojom v Číne
V dnešnej dobe sa čaj konzumuje po celom svete viac ako akýkoľvek iný nápoj okrem vody. V Číne nájdete veľa čajovní, a to najmä v mestách. Okrem toho, rozmanitosť štýlov a chutí čínskych čajov nemá v iných krajinách obdoby.
Prvýkrát sa používal ako liek
Pred 8. storočím nášho letopočtu sa čaj v Číne používal predovšetkým ako liek. Starí Číňania často varili čerstvé čajové lístky a pili nálev. Verili, že čaj znižoval horúčku a že zlepšoval zrak .
Dodnes sa biely čaj starý viac ako 3 roky považuje za ideálne antipyretikum pre malé deti s osýpkami v severnej Číne.
Je najstarší vyvážaný produkt z Číny
Čína bola prvým a je stále najväčším vývozcom čaju. Na konci dynastie Ming (1368 – 1644 n. l.) založili britskí obchodníci obchodné stanice v Sia-men, v provincii Fujian, a začali obchodovať s čínskym čajom. V mandarínskej čínštine je čaj „cha“. Jediným regiónom, kde sa nenazýval cha bola provincie Fujian. A tak to, čo obyvatelia Sia-men nazývali „tay“, Briti hovorili ako „čaj“.
Pojem čaj sa začal šíriť neskôr ako „cha“, ale v anglickom jazyku putoval oveľa ďalej. V súčasnosti sa termín „cha“ v Japonsku stále používa.
Čaj pestovaný v rôznych oblastiach má rôzne príchute
Je národným nápojom v Číne, ale výroba a konzumácia čaju má v každom regióne iné charakteristiky. Na jednej strane sú regióny známe pestovaním rôznych druhov čaju. Napríklad Hangzhou má najlepší zelený čaj – West Lake Dragon Well. Na druhej strane ľudia v rôznych regiónoch uprednostňujú pitie rôznych čajov. Je zrejmé, že ľudia v Pekingu majú radi čaj s vôňou kvetín, najmä jazmínový a ľudia v Šanghaji a okolitých oblastiach preferujú zase ten zelený.