KultúraCestovaniePikošky

Prečo sedí japonský cisár na Chryzantémovom tróne?

Niekoľko rokov sa chryzantémový trón využíval najmä pri korunovácií cisárov. Chryzantéma sa stala symbolom celej krajiny, nachádza sa napríklad na pečati alebo 50-jenovej minci. O ktorej krajine je reč?

Chryzantémový trón Takamikura

Chryzantémový trón je cisárskym sedlom japonského cisára. Tento trón sa využíva najmä pri korunovácií a úzko súvisí so symbolom Japonska – chryzantémou, podľa ktorej je pomenovaný. V Japonsku sa za celú dobu vládnutia využívalo viac trónov, ale za skutočný sa považuje Takamikura. Nachádza sa v Kjótskom cisárskom paláci a je najstarším zachovaným trónom používaným monarchiou. Vyrobený bol pre intronizáciu cisára Taisho v roku 1912. Trón bol umiestnený na osemhranné pódium, 5 metrov nad podlahu. Od zvyšku miestnosti je oddelený závesom. Chryzantémový trón v Japonsku označuje aj celú monarchiu, nie len samotný trón. 

Tento záber zachytáva kráľovskú rodinu spolu s ďalšími významnými hosťami po korunovácií (zdroj obrázku: wikimedia.org/首相官邸, Prime Minister's Office)
Tento záber zachytáva kráľovskú rodinu spolu s ďalšími významnými hosťami po korunovácií (zdroj obrázku: wikimedia.org/首相官邸, Prime Minister’s Office)

Ako sa stala chryzantéma symbolom cisárstva?

O kvete chryzantémy koluje legenda, že pochádza z miesta kde sa ľudia dožili viac ako 100 rokov. Stalo sa to vďaka pitnej vode, ktorá vyvierala z horského prameňa. Okolo neho rástli kvety chryzantémy. Iné zdroje hovoria o tom, že kvet bol dovezený z Číny. Nech je pravda akákoľvek cisársku rodinu tento kvet fascinoval natoľko, že sa rozhodli použiť ho na svojej úradnej pečati a tróne. Pečať zobrazuje najčastejšie žltú chryzantému so 16-timi okvetnými lístkami. Od tejto doby sa termín trón chryzantémy vzťahuje na skutočný trón a zároveň na samotného cisára. Stala sa symbolom cisára a celej jeho rodiny, pričom symbolom zostala dodnes.

Zaujímavosti o kvetoch chryzantémy

Kvety chryzantémy sú v Japonsku známe ako “kiku”. Dodnes sú veľmi populárne a využívané sú pri razbe mincí, pasoch alebo tlačiarenských textíliách. V Japonsku dokonca existuje cena s názvom Najvyšší rád chryzantémy, ktorá je považovaná za najväčšiu poctu v krajine. Toto ocenenie môžu získať iba japonský občania. 

Kvety chryzantémy sú v Japonsku najobľúbenejšie (zdroj obrázku: canva.com)
Kvety chryzantémy sú v Japonsku najobľúbenejšie (zdroj obrázku: canva.com)

Farby chryzantémy majú pre japoncov odlišný význam. Napríklad biele chryzantémy sa používajú na pohreboch, pretože biela je v Japonsku farbou smútku. Červené chryzantémy majú naopak romantický význam a prirovnať by sme ich mohli k červeným ružiam u nás.

Festival šťastia 

V Japonsku má každý mesiac v roku priradený nejaký kvet. Chryzantéma sa oslavuje v septembri. Kiku no Sekku je japonský národný deň chryzantémy, ktorý sa oslavuje 9. septembra. Nazývaný je aj ako festival šťastia. Festival zahŕňa obrovskú výstavu nádherných kvetov chryzantém a ich dokonalé aranžmá. Vystavovatelia sa často predbiehajú v dokonalej príprave, ktorá v mnohých prípadoch trvá takmer 11 mesiacov. Známymi sú napríklad chryzantémové bonsaje, ktoré dokázali vystavovatelia vypestovať. Kvety chryzantémy bývajú často naaranžované do rôznych tvarov, ako sú napríklad bábiky alebo stromy. 

Festivaly zamerané na oslavu kvetu chryzantémy sa organizujú po celej krajine. Mestá si vytvárajú svoje vlastné tradície a oslavy prebiehajú vždy na jeseň.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button