TechBiznisPikošky

Aký internetový vyhľadávač používajú v Číne?

Aj napriek tomu, že je Google v mnohých krajinách číslom jedna, v Číne sa darí vyhľadávaču Baidu. Celkovo v Číne pre viacero medzinárodných gigantov existujú úspešné ekvivalenty a tak rozdielny internetový vyhľadávač nie je novinkou. Čo by ste o ňom mali vedieť a čo vás určite prekvapí? 

História 

Robin Li v roku 1994 pracoval pre spoločnosť Down Jones and Company. Vtedy ho začali zaujímať algoritmy vyhľadávačov. V roku 1996 vyvinul algoritmus RankDex, ktorého úlohou bolo hodnotenie webových stránok. V roku 1999 sa presťahoval do Číny a uviedol Baidu. Internet bol v Číne zavedený neskôr ako na západe a tak sa ľuďom otvorili úplne nové možnosti. Baidu pôvodne začínalo ako služba plateného vyhľadávania pre veľké korporácie, ale po roku sa rozhodol Robin Baidu spustiť ako nezávislú službu. 

Aktuálne je spoločnosť Baidu jedným z najsilnejších hráčov na čínskom trhu a predstavuje 70% podielu zo všetkých vyhľadávacích nástrojov v Číne. Medzi známych konkurentov patrí najmä Sougou a Shenma, ktoré pokrývajú len 8,8% celkové podielu na čínskom trhu. 

Sídlo spoločnosti spolu s logom (zdroj obrázku: flickr/simone.brunozzi)
Sídlo spoločnosti spolu s logom (zdroj obrázku: flickr/simone.brunozzi)

Viac ako vyhľadávač 

Pre porovnanie s Googlom, Baidu využíva rovnaké funkcie. Normálnym je hľadanie výrazov, prekladač, reklamy alebo mapy. Práve v reklame sú veľké rozdiely a väčšina príjmov spoločnosti pochádza práve z nej. V ziskoch dokonca Baidu predbehol Google. V Baidu si tiež viete vyhľadať MP3 súbory, internetovú televíziu alebo antivírusové programy. 

Vyhľadávač Baidu v Číne nahradil Google (zdroj obrázku: canva.com)
Vyhľadávač Baidu v Číne nahradil Google (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem internetového vyhľadávača sa spoločnosť Baidu začína presadzovať aj na trhu so zdravím. To je považované za najdôležitejšie a tak sa oň spoločnosť začala viac zaujímať. V roku 2018 uviedla spoločnosť Baidu špeciálne fotoaparáty napájané umelou inteligenciou. Tie pomáhajú očným lekárom pozorovať oči a predchádzať tak slepote. Pomáhajú odhaliť najmä glaukóm, diabetickú retinopatiu a makulárnu degeneráciu. Inovatívnou myšlienkou v oblasti zdravia je aj špeciálny chatbot, ktorý umožňuje pacientom poskytnúť zdravotné informácie lekárom. Tí tak potom s pacientmi môžu komunikovať rýchlejšie a efektívnejšie. 

Ďalšou oblasťou, na ktorú sa spoločnosť Baidu zameriava sú automobily. Nie však obyčajné, ale bez vodičov. Testuje ich od roku 2015, pričom pri svojej prevádzke používajú vlastný algoritmus Al, HERE Maps a automobilový čip NVIDIA. V súčasnosti ponúka Baidu výrobu týchto áut čínskym automobilkám. 

Okrem inteligentných automobilov prišlo Baidu aj na trh s bicyklami. Tie sú označené ako DuBike a sú vybavené širokou škálou senzorov pohybu a zdravia, ktoré sú zároveň synchronizované s mobilnou aplikáciou. Okrem toho obsahujú aj palubné navigačné signály, ktoré dávajú jazdcovi pokyny bez toho aby sa musel pozerať na obrazovku. Svoju trasu môžu jazdci zdieľať s ostatnými a prekvapí vás aj dobíjanie. To funguje na systém poháňaný vlastnou kinetickou energiou jazdca, takže dobíjanie vôbec nie je nutné. 

Zaujímavosti v číslach 

 

Ukážka hlavného menu vyhľadávača Baidu (zdroj obrázku: flickr/>>> Silly Rabbit, Trix are for Kids <<<)
Ukážka hlavného menu vyhľadávača Baidu (zdroj obrázku: flickr/>>> Silly Rabbit, Trix are for Kids <<<)

Aktuálne využíva Baidu 90% obyvateľov Číny, čo predstavuje viac ako 700 miliónov používateľov. Podľa rebríčku Alexa, je štvrtým najobľúbenejším webom na svete. Pre vyhľadávanie používa viac ako 7 miliónov webových stránok.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button