India má viacero úžasných športovkýň, ktoré viacnásobne vo svete ukázali svoj športový talent a nezlomného ducha.
Ženský šport je často menej vážený ako ten mužský a inak tomu nie je ani v Indii. Muži zarábajú niekoľkonásobne viac peňazí. Kým u mužov sa ráta s dlhou športovou kariérou, pri ženách prichádzajú najmä otázky týkajúce sa manželstva a detí. Je úžasné, že stereotyp nezabil športového ducha týchto žien a tak si môžete prečítať zaujímavosti o piatich najlepších ženských športovkyniach v Indii.
Tenistka Sania Mirza
Sania Mirza sa preslávil po celom svete a svojimi športovými výkonmi prekvapila naozaj všetkých. Na dlhých 91 týždňov ovládla prvé miesto rebríčka v kategórii štvorhry. Stala sa jednou z najväčších športových ikon v krajine a svetovou jednotkou vo štvorhre. Práve vo štvorhre sa jej podarilo vyhrať v roku 2016 titul Australian Open, v roku 2015 Wimbledon a v tom istom roku aj US Open. Bojovala so zranením a v roku 2018 priviedla na svet prvého syna. Aktuálne sa opäť pripravuje na sezónu.
Boxerka Mary Kom
Box je naozaj tvrdý šport a mnohé športovkyne musia čeliť častým nepríjemnostiam. Napriek početným problém sa neoplatí vzdávať. Živým dôkazom tohto tvrdenia je Mary Kon, ktorá je šesť násobnou majsterkou sveta v amatérskom boxe. Prezývaná je aj Magnificent Mary. Je jedinou, ktorá získala medailu na každom zo šiestich svetových šampionátov a osem medailí z majstrovstiev sveta. Na letných olympijských hrách v roku 2012 získala bronzovú medailu. Svojim životným príbehom inšpirovala aj tvorcov filmu a tak bol v roku 2014 natočený film Mary Kom.
Vyhrala mnohé ďalšie tituly a preto si vyslúžila aj uznanie vlády. V roku 2017 ju vymenovali za národnú pozorovateľku boxu. V roku 2018 od vlády Manipuru získala titul „Meethoi Leima“, ktorý znamená “výnimočná dáma”. Pre olympiádu v Tokiu, ktorá mala byť v roku 2020 ju olympijský výbor vymenoval za zástupkyňu skupiny veľvyslancov v boxe.
Bedmintonistka Saina Nehwal
Nikto sa v Indii nezaslúžil viac o spopularizovanie bedmintonu ako práve Saina Nehwal. V roku 2009 sa stala svetovou dvojkou a o dlhých šesť rokov sa stala svetovou jednotkou v bedmintone. Na svojom konte má 24 medzinárodných titulov z toho jedenásť Superseries. Trikrát sa zúčastnila olympijskych hier a v roku 2012 v Londýne vybojovala bronzovú medailu. V tomto roku bol o nej natočený film Saina. Venuje sa tiež filantropii a v rodnom štáte Haryana otvára bedmintonovú akadémiu.
Wrestlerka Sakshi Malik
Aj keď na slovensku wrestling nie je veľmi populárny vo svete má veľa fanúšikov. V Indii je najznámejšou wrestlingovou zápasníčkou vo voľnom štýle Sakshi Malik. Zápaseniu sa začala venovať keď mala 12 rokov. Získala niekoľko významných ocenení medzi ktoré patrí aj bronzová medaila z olympijských hier v Riu De Janeiro z roku 2016. Stala sa tak prvou indickou zápasníčkou, ktorá vyhrala olympijskú medailu. Okrem športových úspechov sa jej podarilo získať aj magisterský titul v odbore telesnej výchovy.
Gymnastka Dipa Karmakar
Dipa Karmakar je ukážkou ženy, ktorá sa nikdy nevzdala svojho sna. Narodila sa s plochými nohami a jej snom bolo stať sa gymnastkou. Bojovala s fyzickými predispozíciami a nedostatkom financií, ale nakoniec sa jej podarilo dostať do národného indického tímu. Jej najväčším úspechom je štvrté miesto na olympijských hrách z roku 2016, kedy jej bronz ušiel len o vlások. Je mimoriadne talentovaná a podarilo sa jej ako piatej žene urobiť klenbu Produnova, ktorá sa oceňuje vysokým počtom bodov a je veľmi náročná. Mala problémy s viacerými zraneniami a aktuálne bojuje o miestenku na olympiádu v Tokiu.