CestovaniePikošky

Zakázané mesto – 10 zaujímavostí, ktoré musíte vedieť, časť. II

V  predchádzajúcom článku sme Vám predstavili vznik Zakázaného mesta, základné informácie, poklady a objasnili sme zmenu názvu na Palácové múzeum. V pokračovaní tohto článku sa dočítate, ktoré budovy sú v meste najdôležitejšie. Aký nebezpečný môže byť požiar, prečo nie sú v areáli stromy alebo prečo nemôžu vtáky pristávať na strechách budov.

1. Najdôležitejšie budovy v meste

Zakázané mesto sa delí na dve časti. Prvou je vonkajšie nádvorie je umiestnené v južnej časti. Nachádzajú sa tu najmä náboženské a obradné budovy. Najznámejšou je Sieň nebeskej harmónie. Tá predstavovala centrum politickej a tiež náboženskej moci. Vládnuce dynastie ju zvykli využívať na korunovácie, kráľovské svadby a politické účely. Druhou časťou je vnútorné nádvorie, ktoré slúžilo najmä pre potreby cisárskej rodiny. Známymi sú Palác nebeskej čistoty, Sieň jednoty alebo Palác pozemského pokoja.

2. Ochrana pred požiarom

Zakázané mesto je jedným z najstarších zachovaných drevených miest na svete. V prípade, že by došlo k požiaru malo by to nenapraviteľné následky. Z tohto dôvodu sú v areáli dodržiavané prísne bezpečnostné opatrenia a pripravených je 55 hasičských plánov. V celom meste je umiestnených 94 podzemných hydrantov a viac ako 4 800 hasiacich prístrojov.

Zakázané mesto tvoria najmä drevené stavby (zdroj obrázku: canva.com)
Zakázané mesto tvoria najmä drevené stavby (zdroj obrázku: canva.com)

3. Žiadna zeleň vo vonkajšej časti

Medzi hlavné rozdiely medzi vonkajšou a vnútročnou časťou mesta patrí množstvo zelene. Kým vo vnútornom nádvorí nájdete množstvo záhrad a zelene, vo vonkajšom nádvorí by ste ich hľadali márne. Tento fakt nie je úplne objasnený, existujú však teórie prečo tomu tak je. 

Absencia zelene má viacero vysvetlení (zdroj obrázku: canva.com)
Absencia zelene má viacero vysvetlení (zdroj obrázku: canva.com)

Prvou teóriou je, že v prípade napadnutia mesta by nepriateľom vegetácia mohla pomôcť v ich ukrývaní. Jej absenciou bol pri pohľade na vonkajšie nádvorie lepší prehľad. 

Druhá teória hovorí o tom, že na vonkajšom nádvorí boli organizované slávnostné obrady. Stretávali sa tu najvrchnešie mocnosti krajiny a z toho dôvodu nemohli byť ničím zatienené. Vegetácia by totiž mohla narušiť majestátnosť celej atmosféry.

4. Žiadne vtáctvo na strechách

Ak raz navštívite Zakázané mesto alebo ste ho už navštívili môžete si všimnúť, že na jeho strechách nesedia žiadne vtáky. Pri stavaní striech boli návrhári natoľko inteligentní, že vymysleli spôsob ako zabrániť vtákom v pristávaní. Zakázané mesto malo byť od nepamäti symbolom čistoty a veľkoleposti. Vtáčí trus by toto tvrdenie znevažoval.  

5. Mačky vás privítajú

Veľkou zaujímavosťou sú pre mnohých mačky, ktorých je v Zakázanom meste viac ako 100. Ich história v meste je veľmi dlhá. Traduje sa, že sú v meste od čias konkubín a spoločnosť im robili počas oboch dynastií. Aj napriek tomu, že mesto už nespĺňa svoj pôvodný účel mačky zostali. Niektoré sú potomkami pôvodných mačiek, ktoré predtým osídlovali Zakázané mesto a iné prišli, aby tu našli útočisko. 

Niektoré mačky si na pozornosť turistov zvykli (zdroj obrázku: canva.com)
Niektoré mačky si na pozornosť turistov zvykli (zdroj obrázku: canva.com)

Bonus: Zakázané mesto vo filme

Tak ako sa Londýn objaví vo väčšine anglických filmov, Moskva v tých ruských, tak v Číne je často spomínané Zakázané mesto. Nebolo tomu tak vždy. Viac ako 500 rokov bol vstup do neho zakázaný. Jeden z prvých filmov, ktoré boli natočené v priestoroch Zakázaného mesta bol film “Posledný cisár” z roku 1987. 

Návštevu Zakázaného mesta by ste určite pri návšteve Pekingu nemali vynechať. Patrí medzi jedno z najviac vyhľadávaných miest turistami. Ročne ho navštívi až 14 miliónov ľudí. 

Ročne navštívia Zakázané mesto milióny návštevníkov (zdroj obrázku: canva.com)
Ročne navštívia Zakázané mesto milióny návštevníkov (zdroj obrázku: canva.com)

V prípade, že už ste Zakázané mesto navštívili podeľte sa s nami do komentára o vaše dojmy. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button