Mooncake – 5 Zaujímavostí, ktoré musíte vedieť
Je tradičný múčnik podávaný vo východnej a juhovýchodnej Ázii. Podáva sa v polovici jesene pri splne ôsmeho lunárneho mesiaca na Mid-Autumn festivale. Pre Číňanov predstavujú festivaly čas rodinných stretnutí a hodovanie na Mooncake.
1. História
Odhaduje sa, že najstaršia zmienka o tomto tradičnom pečive je stará viac ako 3 000 rokov. Starí cisári v tej dobe uznávali mesiac ako nebeské teleso. V polovici jesene bol z celého roka najväčší a tak sa mu v tomto čase nosili obety. Verili, že im v ďalšom roku prinesie bohatú úrodu. Spojitosť mooncake a festivalu sa rozšírila až o niekoľko stoviek rokov potom. Spájaný je aj s príbehom o Chang´e a obeti, ktorú priniesla.
2. Chuť
Tradičné koláčiky obsahujú pastu zo semien lotosu alebo fazule, ktoré sú sladké. Existujú však aj slané verzie, ktoré sú najčastejšie vyrábané z bravčového mäsa a medu. V dnešnej dobe sa s koláčikmi často obchoduje. Rôzne cukrárne prichádzajú s vlastnými nápadmi ako koláčiky vylepšiť. Medzi netypické, ale veľmi obľúbené patrí napríklad mooncake s durianovou pastou, čokoládovou, pudingovou alebo hľuzovkovou plnkou. Niektoré koláčiky sa odlišujú prepracovaným zdobením, ktoré zároveň zvyšuje ich cenu.
3. Mooncake treba rozdeliť
Aj keď ide o pomerne malé koláčiky určite by ste sa do nich nemali z chuti zahryznúť. Predstavujú jednotu a prosperitu, preto by sa o ne mali ľudia podeliť. Mooncake by mal byť rozkrájaný nožom na rovnaké časti aby sa oň dalo podeliť. Zvyčajne sa krája na šesť až osem kúskov. Často sa mooncake konzumuje so silným čajom, ktorý zmierňuje jeho sladkú chuť.
4. Mooncake ako dar
Mooncake spája rodiny po tisíc rokov. Má veľký náboženský a folklórny význam. Uprostred jesene sa všetky rodiny stretnú a vychutnávajú si spolu festival, ktorého nedeliteľnou súčasťou je mooncake.
Symbol obdarovávania týmito koláčikmi sa preniesol aj do sveta podnikania. V Číne a východnej Ázii je veľkou tradíciou obdarovanie obchodných partnerov týmito koláčikmi. Symbolizuje to posilnenie partnerstiev a na nákupy týchto darov sú v mnohých podnikoch vyčlenené veľké sumy peňazí.
5. Vysoká cena
Aj keď nákup surovín a samotná výroba týchto koláčikov nie je finančne náročná cukrárne ich predávajú draho. Za zvýšenú cenu môže najmä veľký dopyt po koláčikoch a prepracované balenie. To býva častokrát zdobené do tých najmenších detailov. Napríklad Starbucks predával mooncake v trojposchodovej krabičke, kde mal každý koláčik svoju vlastnú zásuvku.
Bonus na záver – pozor na kalórie
Náplne, ktoré mooncake obsahuje majú veľa cukru alebo soli, záleží od príchute. Tie spôsobujú, že jeden koláčik má v priemere 700 až 1000 kalórií. Média každý rok varujú pred ich prejedaním a výrobcovia pracujú na príchutiach, v ktorých znižujú podiel cukru a soli.
V dnešnej dobe sa mooncake nekonzumuje len počas festivalu, ale dostupný je aj počas roka. Na internete nájdete veľké množstvo receptov na jeho prípravu a je len na vás kedy si ho vychutnáte.
V prípade, že sa ho rozhodnete pripraviť doma určite sa s nami podeľte do komentára o výsledok.