PikoškyCestovanie

10 Najzvláštnejších budov v Číne – I. časť

V Číne sa nachádza veľa rôznych budov zvláštnych tvarov a veľkostí. Mnohé z nich vás zaujmú na prvý pohľad a len ťažko od nich budete odvracať oči. Prinášame vám prvú časť zoznamu tých najzaujímavejších.

Lotosový kvet

Budova je známa pod názvom The Lotus Building a nachádza sa na umelo vybudovanom jazere v meste Wujin. Inšpirovaná je lotosovým kvetom, ktorý je v Číne považovaný za symbol obnovy. Budova zachytáva tri štádiá kvitnutia lotosu. Spĺňa všetky energetické, technické a konštrukčné požiadavky. Za jej vytvorením stojí austrálska architektonická firma Studio 505. V budove sa nachádzajú plánovacie kancelárie mesta, výstavné haly, konferenčné miestnosti a konferenčné centrá. Obrovský lotosový kvet je považovaný za jednu z najkrajších čínskych budov.

The Lotus Building (reprofoto youtube.com/ FRANK CARMI)
The Lotus Building (reprofoto youtube.com/ FRANK CARMI)

Národné centrum múzických umení v Číne

Budova Národného centra múzických umení v Číne pripomína svojim tvarom obrovské vajce. Nachádza sa v strede umelého jazera s rozlohou viac ako 35 tisíc m² a tvorí samostatný ostrov. Navrhol ho francúzsky architekt Paulo Andere. Stavebné práce začali v roku 2001. Budova slúži najmä pre operu, nachádza sa tu koncertná sála a divadelné posedenie s menším multifunkčným divadlom. Prvý koncert sa konal v decembri 2007.  

Národné centrum múzických umení v Číne (zdroj obrázku: canva.com)
Národné centrum múzických umení v Číne (zdroj obrázku: canva.com)

The Piano House

Klavírový dom bol postavený v roku 2007 a jeho dominantou je obrovská basa s klavírom. Klavír je čiernej farby a vo vnútri je showroom s plánmi a ukážkami. Basa je celá celá zo skla a ocele, pričom funguje ako eskalátor do klavírnej časti, čo znamená, že obe časti sú prepojené. Budova bola vystavaná na podporu cestovného ruchu a podporu umelcov. Študenti vysokej školy majú možnosť nacvičovať tu na rôznych hudobných nástrojoch.

The Piano house (zdroj obrázku: flickr/Dyl86)
The Piano house (zdroj obrázku: flickr/Dyl86)

Hotel Sheraton Huzhou

Celý názov tohto komplexu je Sheraton Huzhou Hot Spring Resort. Kvôli jeho tvaru pripomínajúci prstenec ho tiež prezývajú ako Donut Hotel. Za návrhom hotela stojí architekt Yansong Ma. Ide o franšízu hotelov Sheraton a dokončený bol v roku 2013. Má 27 poschodí, 327 izieb, 37 víl, 40 apartmánov, prezidentský apartmán, parkovisko, fitness, wellness centrum, kaviareň, detský bazén a štyri reštaurácie. Celá stavba bola ocenená tretím miestom v kategórií nových mrakodrapov pre dizajn a funkčnosť v súťaži Skyscraper Awards.

Hotel Sheraton Huzhou (zdroj obrázku: canva.com)
Hotel Sheraton Huzhou (zdroj obrázku: canva.com)

Hotel Tianzi Garden

Pri hoteloch ešte chvíľku zostaneme. Hotel Tianzi Garden si všimnete na prvý pohľad. Celú budovu pokrývajú traja čínsky bohovia. Tí predstavujú dlhovekosť, prosperitu a šťastie. Hotel sa nachádza na predmestí Pekingu. Tento hotel je považovaný za jednu z najbizarnejších budov v Číne

Hotel Tianzi Garden (reprofoto youtube.com/ South China Morning Post)
Hotel Tianzi Garden (reprofoto youtube.com/ South China Morning Post)

Bonus: Červený bubon

Výrazná červená bubnová budova sa nachádza v meste Hefei. Jeho výstavba stála 21 miliónov a podľa Guinessovej knihy rekordov ide o najväčšiu budovu v tvare bubna na svete. V jej vnútri sa nachádza turistické centrum pre návštevníkov mesta.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button